BHARATANATYAM

JIHOINDICKÝ CHRÁMOVÝ TANEC 


          Je nejstarší formou klasického indického tance z jižní Indie (Tamil Nadu). Je více než tři tisíce let starý a původně byl součástí chrámových obřadů a rituálů. V současné době je přezdíván baletem východu a je považován za druh taneční jógy (natya yoga) a je značně oceňován z kulturního, uměleckého, pohybového a duchovního hlediska.
          Sjednocují se v něm elementy hudby, divadla, poezie, sochařství, literatury aj. Toto mnoho-dimensionální umění se v průběhu staletí navrátilo jako část vitální, energické a žijící tradice, která nabízí nesmírnou příležitost k pochopení a poznání těla, mysli a duše. Vyznačuje se dokonalou technikou pohybů, pozic, výrazových prostředků, složitou rytmickou prací bosých chodidel, gesty prstů, pohybem krku a očí.

          Dnes tento tanec patří mezi perly tanečních stylů a je praktikován jak ženami, tak muži po celém světě.



Láska, pokora, úcta, oddanost, služba....Kripa Devi 



          Bharatanatyam byl a je v Indii považován za jednu z náboženských ceremonií, jenž se bohům nejvíce líbí. Je dedikací všech činností Nejvyššímu Pánu, a tím považován za nejvyšší formu uctívání. Písně, jimiž je doprovázen tento tanec, zrcadlí čistou oddanost a lásku k Bohu. Tanečnice je uctívač a Bůh předmětem uctívání. 

Co vám tento tanec přinese dnes? 
Jde o dynamickou meditaci a ztělesněnou modlitbu, spojující hudbu, drama, poezii, mytologii, sochařství, filozofii a mystiku. Jeho překrásná technika a hloubka účinků přináší fyzické, duševní, duchovní a sociální zdraví. Díky tomuto tanci objevíte své netušené fyzické a duševní možnosti... a mnohem....mnohem více....



Tato mystika je vyjádřena i ve starobylé slóce:

"Kde ruce jdou, tam oči směřují,
kde oči jdou, tam jde i mysl,
kde mysl jde, tam jde i srdce,
kde srdce je, tam tvůrčí emoce a podstata bytí vyvstává."